Majowy zawrót głowy – nowa matura z języka polskiego (2023). Jak przygotować uczniów? Baza ćwiczeń.

Rok 2023 = nowa matura z języka polskiego. Kurs stanowi odpowiedź na wprowadzone zmiany w formule egzaminu maturalnego. Duża dawka wiedzy oraz materiałów, które Pomogą w przygotowaniach do nowej matury! Zapisz się na kurs!

Rok 2023 może spowodować wśród Polonistów i Maturzystów prawdziwy zawrót głowy, ponieważ ww. (każdy w innej roli) zmierzą się z nową formułą egzaminu maturalnego. W takiej formule będą zdawać maturę Ci uczniowie, którzy przeszli czteroletni cykl nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed nimi duże wyzwanie, ponieważ koncepcja nowej matury opiera się – w zakresie wiedzy na bardzo dobrej znajomości tekstów literackich objętych podstawą programową, szeroką znajomością różnorodnych kontekstów, natomiast w zakresie umiejętności – na logicznym i krytycznym myśleniu, umiejętnością wnioskowania, wyrażania własnego zdania, porównywania tekstów, wydobywania głębokich sensów i znaczeń, itp.

Nowy typ zadań, które pojawią się w części pisemnej i ustnej egzaminu, wymaga omówienia, przećwiczenia i systematycznej praktyki z uczniami, a ponadto wymusza niejako zmianę sposobu pracy nauczycieli i uczniów.

Kurs pomaga spojrzeć na maturę z języka polskiego w sposób horyzontalny (idea i struktura) i wertykalny („wejść” w głąb zadań i nadać im nowy wymiar analityczno-interpretacyjny). Symboliczny majowy zawrót głowy trzeba spokojnie opanować i wraz z uczniami doświadczyć innego wymiaru myślenia przy realizacji zadań maturalnych i sprawić, aby wyzwanie pomogło uczniom osiągnąć dojrzałość intelektualną i emocjonalną.

• Nowa formuła egzaminu maturalnego – omówienie
  • Gdzie szukać informacji i wsparcia? – dostępność poradników i przykładowych rozwiązań
  • Zadanie jawne – strategie przygotowania i prezentowania; znaczenie różnorodnych kontekstów
  • Zadanie losowane (literatura, sztuka, język) – dojrzałość rozmowy o utworach literackich i kulturze – sztuka budowania wypowiedzi
  • Strategie nauczania przygotowujące ucznia do części ustnej (nacisk na kompetencję – samodzielność myślenia, np. czytanie, analizowanie, interpretowanie; przetwarzanie i hierarchizowanie informacji, świadomy odbiór tekstów kultury)
  • Język polski w użyciuświadoma konfrontacja dwóch tekstów – sztuka tworzenia notatki syntetyzującej
  • Tekst historycznoliteracki – bliski kontakt z epokami literackimi
  • Wypracowanie – sztuka argumentacji z wykorzystaniem dwóch tekstów literackich i dwóch kontekstów
  • Strategie nauczania przygotowujące ucznia do części pisemnej (nacisk na kompetencję samodzielność myślenia, np. czytanie, analizowanie, interpretowanie; przetwarzanie i hierarchizowanie informacji, świadomy odbiór tekstów kultury)

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “Majowy zawrót głowy – nowa matura z języka polskiego (2023). Jak przygotować uczniów? ”  pobierzesz:

TRENERKA Lidia Pasich

Polonistka, certyfikowana edukatorka, współpracuje z ILiJ UJK. Inicjatorka działań związanych ze wspieraniem i rozwijaniem uzdolnień w woj. świętokrzyskim; autorka programu pracy z uczniem zdolnym pt. Taki jak Mozart oraz koncepcji certyfikatu dla szkół Szkoła Pięknych Umysłów; współautorka podręczników do kształcenia literackiego do szkoły podstawowej oraz artykułów z dziedziny zdolności, oceniania kształtującego i języka polskiego; miłośniczka nowoczesnej, twórczej dydaktyki ukierunkowanej na radość z procesu uczenia się i rozwijania własnych możliwości.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary dla Polonistów: