Witaj w gronie Nauczycieli Jutra!

Opowiem Ci o… metodzie (na)uczenia. Jak stosować storytelling w edukacji?

Pamiętasz te niesamowite lekcje, kiedy Twoja nauczycielka/ nauczyciel opowiadali o swoim przedmiocie, a klasa słuchała jakby była to najpiękniejsza baśń? Takie lekcje zostawały na długo w pamięci, a wiedza sama wchodziła do głowy. Storytelling nie jest wbrew pozorom sztuką dla wybranych. Można się jej nauczyć. Na naszym szkoleniu poznasz techniki i metody, dzięki którym nie tylko sam/a wejdziesz na nowy poziom w nauczaniu, ale i pokażesz uczniom jak oni mogą korzystać z tej metody!

Koszt rocznego dostępu do kursu: 67.00 

Zerkają w telefony, nie angażują się, niewiele rozumieją, a na koniec marudzą, że było nudno. Chyba coś jednak robię nie tak na lekcjach, jest tutaj jakiś problem – pomyślała Maria – nauczycielka z niemałym stażem i bohaterka naszej opowieści. 

 

Jak to? – mówiła do siebie. – Mój przedmiot jest niezwykle ciekawy i stanę na głowie, aby uczniowie go pokochali. Trzeba działać! Kto jak nie ja?

Słowo się rzekło i Maria ruszyła do działania. Na początek zrobiła może niezbyt przyjemną, ale szczerą analizę swoich lekcji i pracy z uczniami. Zaczęła się sobie przyglądać i… zauważyła, że: brakuje jej energii; trzyma się sztywnego schematu w przekazywaniu treści, niekiedy gubi wątki, mówi za cicho lub za szybko, itp.

– No tak – pomyślała – a w czym ja bym chciała uczestniczyć, będąc uczennicą? A może opracować materiał jakby to była arcyciekawa opowieść? Może wykorzystać rekwizyty? Odnieść się do doświadczenia? Te inspiracje do świetny punkt wyjścia!

Wieczorem w domu usiadła w swoim ulubionym fotelu i popijając smaczną herbatkę zaczęła przygotowywać opowieść, która miała stanowić wstęp do jutrzejszej lekcji. Pełna determinacji postanowiła, że zaskoczy swoich uczniów!

Zawsze uważała, że nauczyciel powinien trzymać  emocje na wodzy, a jeśli się myliła? Tym razem zdecydowała, że je wyrazi! Pracując nad konstrukcją opowieści, wzięła pod uwagę czas jej trwania, umieściła zagadnienie w ciekawym kontekście, wymyśliła ciekawe przykłady, zaplanowała niebanalny schemat, postanowiła nawet zaprezentować kontrowersyjne stanowisko i zastosować metaforę.  Historia ma  być intrygująca i zrozumiała!  (świadomość).

Aby upewnić się, że jest na dobrej drodze wprowadzenia metody storytellingu, poprosiła dziecko sąsiadki – sympatycznego Karolka, aby wysłuchał tego, co przygotowała i odpowiedział jej, czy usłyszana historia była dla niego ciekawa.

I zaczęła swą opowieść. Już w trakcie snucia narracji zauważyła, jak oczy chłopca stają się coraz większe i błyszczą, wyrażając zaciekawienie. Po zakończeniu chłopiec odpowiedział:

Wow, pani tak uczy? Czy mogę do pani przychodzić? To, co pani opowiada, jest tak ciekawe, że chciałbym usłyszeć, co będzie dalej. Mogę przyjść jeszcze raz?

Reakcja chłopca stanowiła odpowiedź; przekonała ją, storytelling to fantastyczna forma pracy z dziećmi i młodzieżą i że warto stosować ją jak najczęściej oraz zaprosić uczennice i uczniów, aby sami się z nią zaprzyjaźnili.

Czas na Ciebie! Zapisz się na nasz kurs i dokonaj transformacji swojego uczenia!

Organizacja szkolenia:

  • Jaką funkcję pełni opowiadanie w rozwoju poznawczym i emocjonalnym?
  • Jak postrzegana jest rola opowiadania jako formy wypowiedzi ustnej i pisemnej w podstawie programowej języka polskiego i innych przedmiotów?
  • Jak wygląda struktura dobrze zbudowanej opowieści, czyli storytellingu?
  • Jak utrwalać wiedzę, stosując sztukę opowiadania wg określonego schematu/wzoru/techniki? (gwiazda pytań, mapa mentalna, model Frayera, itp.)
  • Jak wykorzystywać techniki epickie i filmowe (prequel, sequel, retrospekcja, futurospekcja, suspens, plot twist, cliffhanger, symultaniczność, itp.) w celu zgłębiania nauczanych zagadnień?
  • Jak „być” wewnątrz (asocjacja) i zewnątrz opowieści (dysasocjacja), aby lepiej zrozumieć otaczający świat?
  • Jak stosować techniki dramowe do konstruowania twórczego storytellingu?
  • Jak użyć metod „głębokiego uczenia się” (np. nie mów, pokaż; oko umysłu; podzielony ekran) do efektywnego uczenia się?
  • Teatrzyk Kamishibai nie tylko dla małych dzieci – jak go przygotować i wykorzystywać?

 

  • Na czym polega sukces TED i TEDx, czyli wzorcowych opowieści, które porywają publiczność? – rozszyfrowanie tajemnicy popularności kilku „historycznych” wystąpień.
  • Jak konstruują swoje wypowiedzi Mistrzowie Mowy Polskiej vox populi (np. Kama Kępczyńska, Michał Adamczyk i inni).

Z Progresferą otrzymujesz Obszerne materiały w PDF

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. Trenerka prowadząca szkolenie”Opowiem Ci o… metodzie (na)uczenia. Jak stosować storytelling w edukacji?” dostarczy Wam:

Dlaczego warto nam zaufać? Opinie uczestników kursu:

TRENERKA Lidia Pasich

Polonistka, certyfikowana edukatorka, współpracuje z ILiJ UJK. Inicjatorka działań związanych ze wspieraniem i rozwijaniem uzdolnień w woj. świętokrzyskim; autorka programu pracy z uczniem zdolnym pt. Taki jak Mozart oraz koncepcji certyfikatu dla szkół Szkoła Pięknych Umysłów; współautorka podręczników do kształcenia literackiego do szkoły podstawowej oraz artykułów z dziedziny zdolności, oceniania kształtującego i języka polskiego; miłośniczka nowoczesnej, twórczej dydaktyki ukierunkowanej na radość z procesu uczenia się i rozwijania własnych możliwości.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary dla polonistów:

To szkolenie znajdziesz też w przygotowanym specjalnie dla uczących języka polskiego korzystnym pakiecie.

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#NauczycielomJutra #DlaSzkołyzPomysłem