Poznaj sprawdzone pomysły na ćwiczenia wspomagające koncentrację: indywidualne, w parach i zespołowe, które wykorzystasz jako tzw. zabawy na rozgrzewkę, przerywniki zajęć lub elementy zajęć gimnastycznych. Dzięki nim wyjdziesz naprzeciw potrzebom dzieci i zapewnisz im lepsze warunki do rozwoju.

Współczesny świat, pełen pośpiechu, dźwięków i obrazów, nie sprzyja skupieniu się na konkretnym zadaniu. Czujemy się rozproszeni ilością bodźców zewnętrznych, a presja czasu nie zawsze mobilizuje do pracy. Borykamy się z tym zarówno my, dorośli, jak i nasi podopieczni.

Jako nauczyciele coraz częściej obserwujemy, że dzieci rozpoczynają wykonywanie różnych czynności, jednak nie doprowadzają ich do końca. Zastanawiałeś się, gdzie tkwi przyczyna takiego zachowania? A może po prostu stosujesz komunikaty: „Skup się!”, „Przestań się kręcić!”, „Siedź prosto!”, oczekując nagłej zmiany sytuacji? Takie uwagi nie tylko nie rozwiążą problemu, ale też niejednokrotnie wzbudzą frustrację Twoją i dziecka. A problem niewątpliwie jest i będzie narastał, jeśli nie podejmiesz stosownych działań.

Zatem co możesz zrobić, aby pomóc przedszkolakom i uczniom skoncentrować się na zajęciach? Możesz zastosować proste, ale jednocześnie bardzo efektywne zabawy i ćwiczenia na koncentrację uwagi z zastosowaniem nietypowych przedmiotów i przyborów, które zaciekawią, uaktywnią i zaangażują dzieci, a przy tym wpłyną pozytywnie na zdolność nabywania nowych wiadomości i umiejętności.

• Pigułka wiedzy na temat koncentracji uwagi:
    – definicje,
    – rozwój koncentracji uwagi u dzieci,
    – neurobiologia, a koncentracja uwagi,
    – czynniki determinujące koncentrację uwagi.
  • Zaburzenia koncentracji uwagi jako czynnik ryzyka niepowodzeń edukacyjnych.
  • Znaczenie zasady 3R w pracy z dziećmi z deficytem uwagi.
  • Zabawy i ćwiczenia wspomagające koncentrację uwagi do stosowania jako przerywniki zajęć i w toku zajęć:
    – paluszkowe,
    – motoryki małej i dużej,
    – poszerzające pole widzenia,
    – z elementami jogi.

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “3, 2, 1… Skoncentruj się! Proste pomysły na nietypowe zabawy i ćwiczenia wspomagające koncentrację uwagi”  pobierzesz:

TRENERKA Marlena Marszałek

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, trener-szkoleniowiec, trener rozwoju kreatywności, trener kompetencji miękkich, tutor przedszkolny, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny. Entuzjastka psychologii pozytywnej i wzmocnień pozytywnych w procesie wychowawczym. W codziennej pracy z dziećmi stosuje innowacyjne rozwiązania stymulujące rozwój całego organizmu, w szczególności elementy jogi, fitnessu, aerobiku i zumby. Stale poszerza wiedzę z zakresu wpływu aktywności ruchowej na funkcjonowanie mózgu. Pasjonatka rozwoju, kreatywności i twórczego myślenia

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu edukacji w przedszkolu: