Witaj w gronie Nauczycieli Jutra!

Z egzaminem ósmoklasisty za pan brat. Część polonistyczna – jak przygotować uczniów?

Na czym polega sztuka „głębokiego uczenia się” i jak może pomóc w przygotowaniach do egzaminu 8-klasisty? Dowiedz się, jak – dzięki rozwijaniu siedmiu umiejętności związanych z myśleniem – przygotować do tego wyzwania swoich uczniów! Dzięki wiedzy z naszego kursu część polonistyczna pójdzie Twoim uczniom jak bułka z masłem!

Koszt rocznego dostępu do kursu: 67.00 

Po przeprowadzeniu w grudniu 2018 r. diagnozy kompetencji ósmoklasistów CKE sformułowała rekomendacje dla nauczycieli przygotowujących uczennice i uczniów egzaminu ósmoklasisty – część polonistyczna.

Wybrane rekomendacje dotyczą takich aspektów edukacji jak:

  • argumentowanie – budowanie pojedynczych argumentów uzasadniających odpowiedź, tworzenie szerokiej i spójnej argumentacji;
  • jakość języka – używanie w wypracowaniu zróżnicowanego słownictwa i różnych konstrukcji składniowych, sprawdzanie własnego tekstu pod kątem poprawności językowej;
  • lektury obowiązkowe – zagadnienia z zakresu treści i problematyki; wykorzystywanie kontekstów w interpretacji; lektura – źródło refleksji nad sobą i światem – punkt wyjścia do rozmowy o ważnych problemach bohaterów i człowieka współczesnego;
  • teksty ikoniczne – umiejętność odczytywania symboli;
  • strategie egzaminacyjne – rozumienie poleceń; staranne formułowanie wypowiedzi; podejmowanie próby rozwiązania każdego zadania.

.

Kurs służy temu, aby podpowiedzieć Polonistom, w jaki sposób kształtować te kompetencje, które pozwolą ósmoklasistom podjąć wyzwanie z podniesioną głową i zadbać o swój komfort w stresującej sytuacji. Wszak po egzaminie wchodzą w II etap edukacyjny, w którym będą obowiązywać inne standardy.

W trakcie kursu zostaną pokazane elementy „głębokiego uczenia się” i nauczanie skupione wokół „wielkich idei”, które polega na skoncentrowaniu działań nauczycieli na najbardziej znaczących treściach – koncepcjach i procesach, a także na rozwijaniu siedmiu umiejętności związanych z myśleniem (uczenie się pojęć; sporządzanie notatek i podsumowań; porównywanie; czytanie służące zrozumieniu; przewidywanie, pytanie i stawianie hipotez; wizualizowanie i szukanie graficznych przedstawień; przyjmowanie różnorodnych perspektyw). 

Inspirację stanowi publikacja: McTighe, Jay, and Harvey F. Silver. Teaching for deeper learning: Tools to engage students in meaning making. ASCD, 2020.

Organizacja kursu:

  • Formuła egzaminu i system oceniania zadań – dostosowania. Zmiany w lekturach
  • Diagnoza kompetencji ósmoklasistów –refleksje i rekomendacje
  • Różne zadania – różne umiejętności, czyli praca nad tekstem literackim i nieliterackim
  • Jak odczytywać teksty ikoniczne oraz przysłowia, powiedzenia, frazeologizmy? – polonistyczne wyzwania
  • Strategie nauczania przygotowujące ucznia do rozwiązywania zadań zamkniętych i otwartychsztuka „głębokiego uczenia się”
  • Dwa tematy, ale każdy z innej bajki: praca twórcza (cliffhangery, suspensy, plot twisty i inne chwyty kompozycyjne – sztuka stosowania storytellingu, czyli stylu narracyjnego) lub praca argumentacyjna (retoryczne środki perswazji, kompozycja retoryczna, czyli sztuka stylu retorycznego)
  • Strategie nauczania przygotowujące ucznia do części pisemnej (nacisk na kompetencje twórcze oraz argumentacyjne) – sztuka „głębokiego uczenia się”
  • Inspiracje dla uczniów

Z Progresferą otrzymujesz Obszerne materiały w PDF

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “Z egzaminem ósmoklasisty za pan brat. Część polonistyczna – jak przygotować uczniów?”  pobierzesz:

Na obrazku obok możesz zobaczyć dokładną listę materiałów zamieszczonych w kursie: 

Dlaczego warto nam zaufać? Opinie uczestników kursu:

TRENERKA Lidia Pasich

Polonistka, certyfikowana edukatorka, współpracuje z ILiJ UJK. Inicjatorka działań związanych ze wspieraniem i rozwijaniem uzdolnień w woj. świętokrzyskim; autorka programu pracy z uczniem zdolnym pt. Taki jak Mozart oraz koncepcji certyfikatu dla szkół Szkoła Pięknych Umysłów; współautorka podręczników do kształcenia literackiego do szkoły podstawowej oraz artykułów z dziedziny zdolności, oceniania kształtującego i języka polskiego; miłośniczka nowoczesnej, twórczej dydaktyki ukierunkowanej na radość z procesu uczenia się i rozwijania własnych możliwości.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary dla Polonistów:

To szkolenie znajdziesz też w przygotowanym specjalnie dla uczących języka polskiego korzystnym pakiecie.

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#NauczycielomJutra #DlaSzkołyzPomysłem