Wykluczenie rówieśnicze boli naprawdę! Strategia pracy z uczniem i z całą klasą

Wykluczenie rówieśnicze jednego z uczniów to problem, z którym spotkał się praktycznie każdy wychowawca. I każdy wie, że nie można tego zignorować – odcięcie od grupy ma przecież ogromne konsekwencje dla rozwoju. Co więc robić? Jak pracować z klasą? Jak wspierać ucznia? Na naszym kursie pokazujemy metody, ćwiczenia, narzędzia oraz aktorską procedurę opracowaną przez nasz zespół.

Kurs jest elementem ścieżki edukacyjnej:

Koszt udziału rocznego dostępu do kursu: 65.00

Ja z nim nie będę w grupie! Ej, odejdź stąd, nie chcemy Cię tu! Ktoś coś mówił czy to mucha lata? Zaryzykujemy stwierdzenie, że każda osoba pracująca w szkole choć raz zetknęła się z klasą, w której był uczeń wykluczany z grupy

Symptomy z początku są subtelne i trudno je zauważyć. A kiedy przybiorą na sile (co niemal na pewno się wydarzy!) – wymagają już zdecydowanych działań. Skutki takiego stanu rzeczy odczuwalne są dla wszystkich stron – dla wykluczanego ucznia – to oczywiste, ale też dla wykluczających rówieśników, dla uczniów neutralnych, którzy tracą poczucie bezpieczeństwa, czy też dla kadry pedagogicznej, bo w takich klasach coraz trudniej się pracuje, coraz trudniej prowadzi lekcje a z czasem nie da się już ani pracować w grupach, ani proponować klasie wspólnych aktywności. Wykluczenie rówieśnicze wpływa na cały system

Co więc zrobić, kiedy widzimy w kasie potencjał wykluczenia? Jak działać, kiedy sprawy zaszły już daleko? Podczas kursu rozpracujemy zjawisko wykluczenia i zaproponujemy osobom uczestniczącym strategię działania wypracowaną przez specjalistki Progresfery i z powodzeniem wdrażaną w szkołach.

• Wykluczenie rówieśnicze ucznia – trochę teorii, czyli czym ono jest, jak się objawia, z czego może wynikać, jakie mechanizmy odpowiadają za to, że się pogłębia
  • Dlaczego w ogóle o tym mówimy? Konsekwencje krótko i długofalowe wykluczenia rówieśniczego
  • Wykluczenie czy wkluczenie? Analiza stopnia integracji klasy. Kiedy trzeba zacząć działać i jakie są tego wskaźniki
  • Metody diagnozowania stopnia wykluczenia
  • Czego pod żadnym pozorem nie robić, czyli jak nie zaszkodzić (pomimo dobrych intencji)
  • Jeśli nie zabawy integracyjne, to co? Działania na rzecz ucznia i całej klasy
  • Ćwiczenia na warsztaty dodatkowe
  • Co robić? To zależy! Propozycja autorskiej strategii działania, w zależności od stopnia wykluczenia
  • Case study – czyli przełożenie strategii i narzędzi na działanie (osobne wersje dla SP i PP)

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “Wykluczenie rówieśnicze boli naprawdę! Strategia pracy z uczniem i z całą klasą”  pobierzesz:

Trenerka Aleksandra Klupś

Psycholożka, absolwentka UAM w Poznaniu, Studiów Podyplomowych z zakresu Przygotowania Pedagogicznego oraz Mediacji i Negocjacji, absolwentka Szkoły Trenerów, praktyk Analizy Transakcyjnej w polu Edukacji w cyklu zaawansowanych szkoleń, doradczyni zawodowa, pozaszkolnie-rekruterka. Od 2009 roku pracuje i szkoli dorosłych, dzieci i młodzież, od 2011 jest trenerką NODN Progresfera.

trenerka Agnieszka Elżbieta Kuca

Psycholożka, doradczyni zawodowa, Praktyczka Analizy Transakcyjnej w polu edukacji. Uczestniczy w zaawansowanych szkoleniach z zakresu Analizy Transakcyjnej. Ukończyła Szkołę Trenerów, posiada uprawnienia pedagogiczne. Prowadzi również procesy rekrutacyjne dla biznesu. Od ponad 2009 roku prowadzi warsztaty dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży, od 2011 roku dla nauczycieli jako trenerka NODN Progresfera.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu pracy z klasą: