Witaj w gronie Nauczycieli Jutra!

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. Awans „po staremu” i „po nowemu” – wyjaśniamy niejasne przepisy

Od 1 września 2024 r. wchodzą zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. A wraz z nimi, aż do sierpnia 2027 roku, będą stosowane przepisy przejściowe i aż 4 formalne ścieżki awansu zawodowego – awans „po staremu” (2) i „po nowemu” (2). Najważniejsze kroki w awansie zawodowym podejmowane będą w okresie maj – wrzesień, a więc warto pochylić się nad nowymi przepisami zadbać o to, aby wybrać właściwą ścieżkę awansu.

Koszt rocznego dostępu do kursu: 79.00 

  • Którą ścieżką robić mianowanie? Na podstawie jakich przepisów będzie egzamin, a więc jak on będzie wyglądać?
  • Ile ma trwać staż na nauczyciela dyplomowanego a ile na mianowanego i od czego ta długość wynika?
  • Na podstawie jakich przepisów odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna przy dyplomowaniu? Jak będzie wyglądało postepowanie kwalifikacyjne?
  • Jakie wnioski mam składać?
  • Jak wygląda awans nauczyciela kontraktowego?
  • Czy podczas awansu będzie brana pod uwagę ocena pracy, czy ocena dorobku zawodowego?
  • Jak kwalifikować osoby, które stały się nauczycielami początkującymi zgodnie z nowymi przepisami?
  • Kiedy muszę robić awans w trybie normalnym, a kiedy mogę w skróconym?
  • Czy trzeba mieć opiekuna stażu, czy mentora i z czym się to wiąże?

To tylko część pytań, jakie stawiają sobie zarówno nauczycielki i nauczyciele będący w procesie awansu zawodowego, jak i dyrekcja zatrudniających ich szkół. Nic w tym dziwnego – od 1 września 2024 r. wchodzą bowiem zmiany w zakresie awansu zawodowego. A wraz z nimi, aż do sierpnia 2027 roku, będą stosowane przepisy przejściowe i aż 4 formalne ścieżki awansu zawodowego – awans „po staremu” (2) i „po nowemu” (2). Okazuje się, że wątpliwości budzi już nawet tak podstawowa kwestia, jak to, które przepisy obowiązują osoby robiące awans zgodnie ze starą ścieżką, a które obowiązują osoby na nowej ścieżce.

Najważniejsze kroki w awansie zawodowym podejmowane będą w okresie maj – wrzesień, a więc warto pochylić się nad nowymi przepisami zadbać o to, aby wybrać właściwą ścieżkę awansu. A co za tym idzie nie tylko przygotować odpowiednią dokumentację, ale też zwyczajnie wiedzieć, co nas czeka. Jest to ważne nie tylko dla samej nauczycielki/ nauczyciela, ale i dla dyrekcji szkoły/przedszkola/placówki, czy wyznaczonego opiekuna stażu/mentora opiekującego się nauczycielem początkującym.

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego ceniony ekspert z zakresu prawa oświatowego – Leszek Zaleśny przedstawi każdą ze ścieżek, prostym językiem wyjaśni wszelkie zawiłości, pokaże i dostarczy wzory dokumentów oraz odpowie na nurtujące pytania uczestników. Innymi słowy – przeprowadzi krok po kroku przez meandry obowiązujących wytycznych.

Skąd taka cena, chociaż zazwyczaj szkolenia z prawa są zazwyczaj dużo droższe? Powód jest bardzo prosty – uważamy, że znajomość prawa chroni i wspiera szkoły i że powinna być dla nich dostępna w akceptowalnej cenie. Dajemy więc wysoką jakość za kwotę, na którą możecie sobie pozwolić bez nadwyrężania szkolnego budżetu. A dzięki temu zachowacie środki na inne, równie ważne kursy.

Organizacja szkolenia:

  • Warianty uzyskiwania stopnia nauczyciela mianowanego w 2024 r. („stara” i „nowa” ścieżka prawna) z wzorami dokumentów.
  • Warianty uzyskiwania stopnia nauczyciela dyplomowanego w 2024 r. („stara” i „nowa” ścieżka prawna) z wzorami dokumentów.
  • Praktyczne wskazówki – krok po kroku – dla nauczycieli awansujących w 2024 r.: organ prowadzący-dyrektor-nauczyciel z wzorami dokumentów.
  • Przypadki szczególne w awansie zawodowym nauczyciela.

Podczas spotkania na żywo uczestnicy mieli szeregi pytań. Zostały one wraz z udzielonymi odpowiedziami zarejestrowane na nagraniu zamieszczonym w kursie. 

Z Progresferą otrzymujesz Obszerne materiały w PDF

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. Trener prowadzący szkolenie „Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. Awans „po staremu” i „po nowemu” – wyjaśniamy niejasne przepisy” dostarczy Wam:

Na obrazku obok możesz zobaczyć dokładną listę materiałów zamieszczonych w kursie: 

Dlaczego warto nam zaufać? Przeczytaj opinie o kursie:

Poziom satysfakcji osób uczestniczących w szkoleniu: na podstawie wypełnionych ankiet ewaluacyjnych

TRENER Leszek Zaleśny

Ekspert w zakresie prawa oświatowego i specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, współpracujący z jednostkami samorządu terytorialnego, kuratoriami oświaty i ministerstwem właściwym do spraw oświaty i wychowania w sprawach nadzoru pedagogicznego, doskonalenia dyrektorów i nauczycieli. Autor lub współautor ponad 30 pozycji książkowych i szeregu artykułów poświęconych zmianom w prawie oświatowym, autor wielu porad (aktualnie opublikowanych ponad 900) dla Portalu Oświatowego. Wykładowca prawa oświatowego w szkołach wyższych i placówkach doskonalenia nauczycieli, wieloletni starszy wizytator kuratorium oświaty, nauczyciel konsultant i wicedyrektor placówki doskonalenia nauczycieli.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu prawa oświatowego:

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#NauczycielomJutra #DlaSzkołyzPomysłem