Webinar na żywo: 16.10.24, 18.00 - 20.00

Wnioski z ubiegłorocznej przeprowadzonej przez NIK kontroli statutów z jednego z województw są dość niepokojące – aż 90% szkół miało bowiem statuty niedostosowane do bieżących zapisów prawa. Można domniemywać,  że jeśli statut nie był zmieniany od 2020 roku oraz dostosowany w 2022 to na pewno ma błędy. Webinar podzielony będzie na 2 części. Pierwszą godzinę poświęcimy na wykład eksperta, druga część to sesja pytań i odpowiedzi. Sprawdź, jakie zmiany należy wprowadzić w statucie Twojej szkoły zgodnie z aktualnym prawem oświatowym.

Koszt udziału w webinarze i rocznego dostępu do kursu: 120.00

Wnioski z ubiegłorocznej przeprowadzonej przez NIK kontroli statutów z jednego z województw są dość niepokojące – aż 90% szkół miało bowiem statuty niedostosowane do bieżących zapisów prawa. Można domniemywać, że jest to związane z tempem zmian. Rzeczywistość jest taka, że jeśli statut nie był zmieniany od 2020 roku oraz dostosowany w 2022 to na pewno ma błędy.

Zapisy, które z pewnością warto sprawdzić obejmują w szczególności:

– szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów, a wraz z nimi zasady zadawania uczniom prac domowych

– zasady związane z ocenianiem zachowania uczniów

– prawa i obowiązki ucznia, system sankcji i nagród oraz tryb skargowy dla ucznia

– regulacje dotyczące nauki zdalnej

Można założyć, że dalsze kontrole poprawności statutów przed nami. Zapraszamy więc na szkolenie, na którym ekspert prawa oświatowego – Leszek Zaleśny pomoże:

– uporządkować wiedzę na temat tworzenia i zmieniania statutów szkolnych

– zidentyfikować i naprawić najczęstsze błędy pojawiające się w zapisach statutów szkolnych.

Webinar podzielony będzie na 2 części. Pierwszą godzinę poświęcimy na wykład eksperta, który prostymi słowami pokaże najbardziej newralgiczne punkty, na które trzeba zwrócić uwagę w statutach. Druga część to sesja pytań i odpowiedzi od osób uczestniczących w webinarze. Zapraszamy, aby przed szkoleniem przejrzeć swój statut i przygotować swoje indywidualne pytania na temat posiadanych zapisów.

Organizacja szkolenia:

Przekształcamy webinar na żywo z dnia 16.10 w kurs. Prosimy o chwilę cierpliwości. Kurs będzie dostępny (nagrania z webinaru na żywo) w przeciągu kilku dni roboczych, najpóźniej w czwartek 24.10.

• szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów – jak powinny wyglądać i jakie najczęściej są w nich zapisy niezgodne z prawem
  • ocenianie zachowania – jak je uporządkować
  • zadania domowe i ich miejsce w statucie w aktualnym stanie prawnym
  • system nagród i sankcji – co jest dozwolone prawem, gotowy katalog który można zamieścić w statucie, powiązanie ze środkami oddziaływania wychowawczego
  • prawa i obowiązki ucznia i zawarty w nich tryb skargowy
  • poprawne zapisy dotyczące nauki zdalnej
  • najczęstsze błędy popełniane w statutach (na przykładach)
  • uchylanie statutów lub ich fragmentów (jak uniknąć ingerencji organów nadzoru pedagogicznego w statut)
  • Odpowiedzi na pytania osób uczestniczących w szkoleniu. Zachęcamy, aby przed szkoleniem przejrzeć swój statut i przygotować pytania, tak aby jak najlepiej skorzystać z webinaru i dostępności eksperta.
  • Typowe pytania i wątpliwości (jeśli nie padną wcześniej od uczestników).

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. Trener prowadzący szkolenie “Uwaga! Kontrola Statutu! Konieczne zmiany w statucie szkoły zgodnie z aktualnym prawem oświatowym.” dostarczy Wam:

Tutaj możesz zobaczyć przykładową listę materiałów z jednego z naszych kursów:

Webinar na żywo odbędzie się: 16.10, 18.00 - 20.00

TRENER Leszek Zaleśny

Ekspert w zakresie prawa oświatowego i specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, współpracujący z jednostkami samorządu terytorialnego, kuratoriami oświaty i ministerstwem właściwym do spraw oświaty i wychowania w sprawach nadzoru pedagogicznego, doskonalenia dyrektorów i nauczycieli. Autor lub współautor ponad 30 pozycji książkowych i szeregu artykułów poświęconych zmianom w prawie oświatowym, autor wielu porad (aktualnie opublikowanych ponad 900) dla Portalu Oświatowego. Wykładowca prawa oświatowego w szkołach wyższych i placówkach doskonalenia nauczycieli, wieloletni starszy wizytator kuratorium oświaty, nauczyciel konsultant i wicedyrektor placówki doskonalenia nauczycieli.

Dlaczego warto nam zaufać? Przeczytaj opinie o kursach naszego Trenera:

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu prawa oświatowego: