dr Anna Traut-Seliga

Dr nauk biologicznych, nauczycielka akademicka i oświatowa w liceum, a także w szkole podstawowej. Matka, przyrodniczka, społeczniczka. Zapalona botaniczka i entuzjastka permakultury (ukończyła kurs PDC). Zwolenniczka edukacji pozasystemowej i niekonwencjonalnych metod nauczania. Pasjonatka gier, wykorzystująca je w procesie dydaktycznym. Członkini Cechu Fantastyki 'SkierCon’, wieloletnia organizatorka konwentów SkierCon i ECOn (Ekologiczny Konwent Fantastyczny). Kocha swoje planszówki i książki, jak Smaug swoje skarby. W wolnych chwilach tropi mity, legendy i magiczne istoty.
Specjalizacja trenerska:
- Chętnie dzieli się wiedzą przyrodniczą z ludźmi w każdym wieku.
- Ma programy edukacyjne między innymi z zakresu botaniki, etnobotaniki, dzikich roślin jadalnych (teoria i praktyka), dendrologii, edukacji globalnej, zagrożeń środowiskowych, zmian klimatu, znaczenia i ochrony różnorodności biologicznej.
- Również chętnie dzieli się wiedzą z zakresu mitologii ludów indoeuropejskich.
- Pomaga uczyć biologii i przedmiotów przyrodniczych na wszystkich etapach edukacji szkolnej.
- Chętnie podzieli się wiedzą z zakresu projektowania permakulturowego ogrodów i społeczności.
Opis doświadczenia zawodowego:
Wykształcenie:
Wybrane kursy i szkolenia:
Osiągnięcia:
Opis doświadczenia zawodowego:
- Trenerka edukacji ekologicznej od 1998 roku.
- Praktyczka ochrony przyrody od roku 2000.
- Doktor nauk biologicznych, nauczycielka akademicka od 2006 roku,
- Nauczycielka dyplomowana, w oświacie od 2015 roku,
- Projektowała obszary chronione i opracowywała dla nich plany i programy ochrony.
- Moderowała konsultacje społeczne podczas wdrażania programu Natura 2000 w Polsce.
Wykształcenie:
- 2000, czerwiec – uzyskanie dyplomu nauczycielskiego w zakresie nauczania biologii, geografii, przyrody, ochrony i kształtowania środowiska, ekologii, ekologii środowiska pracy, edukacji ekologicznej.
- 2000, czerwiec – absolwentka kier. Ochrona Środowiska na wydz. Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, specjalizacja: Konserwatorska Ochrona Przyrody.
- 2000, czerwiec – obrona pracy magisterskiej pt. „Waloryzacja przyrodnicza i projekt ochrony łąk w Puszczy Bolimowskiej (okolice wsi Studzieniec, Żuków i Huta Nowa)”.
- 2005, czerwiec – absolwentka Studium Doktoranckiego w Instytucie Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
- 2006, grudzień – obrona pracy doktorskiej pt. „Problemy zachowania ekosystemów łąkowych metodą czynnej ochrony”.
- 2016, kwiecień – ukończenie studiów podyplomowych „Zarządzanie oświatą i dydaktyka przedsiębiorczości” w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wybrane kursy i szkolenia:
- 2023, (w trakcie) Certyfikowany Kurs Projektowania Permakulturowego PDC (efekt: uzyskanie uprawnień projektanta permakultury),
- 2023, czerwiec czelnia wobec zaburzeń psychicznych. Komunikacja i formy wsparcia edukacyjnego studentów i kandydatów na studia z zaburzeniami psychicznymi, w tym ze spektrum Autyzmu (zaświadczenie),
- 2022 – 2023 – podstawowy kurs języka migowego,
- 2020, sierpień – kurs „Nowoczesne metody nauczania na lekcjach biologii na przykładzie ewolucjonizmu” (zaświadczenie),
- 2020, luty – kurs „Nowoczesne metody nauczania na lekcjach biologii na przykładzie genetyki” (zaświadczenie),
- 2019 – 2020 – cykl szkoleń w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach”: „Gry i aktywne metody dydaktyczne”, „Informatyczne narzędzia dydaktyczne”, „Innowacyjne narzędzia wizualne, prezentacje graficzne, myślenie wizualne”, „Komunikacja wokalna i komunikacja z grupą” (zaświadczenia) i wiele innych.
Osiągnięcia:
- Pomysłodawczyni i współorganizatorka minikonwentu ECOn – Ekologicznego Konwentu Fantastycznego,
- Pomysłodawczyni i współorganizatorka Nocy w Puszczy w Liceum Ogolnoksztgałcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej – imprezy w ramach której młodzież uczy się przez zabawę,
- Koordynatorka Festiwalu Nauki Akademii Stefana Batorego – dużej imprezy tematycznej, popularyzującej osiągnięcia nauki dla różnych grup społecznych.
Przyrodnicze iGRAszki – Gry na lekcje biologii, geografii, przyrody, chemii i fizyki
Koszt rocznego dostępu do kursu: 67.00 zł
Przedmioty przyrodnicze mają w sobie uniwersalizm, pozwalający na wypełnianie gotowych szablonów gier i zabaw dowolnymi treściami. Rozwiązania zaproponowane na kursie wypełnisz treściami ze swojego przedmiotu - przyrody, biologii, geografii, chemii, czy nawet fizyki. Zyskasz narzędzia udowadniające uczniom, że Przyroda jest fascynująca niezależnie od tego pod jakim kątem ją obserwujesz!
W terenie bliskim i dalekim – życiowe pomysły na biologię, geografię i przyrodę
Koszt rocznego dostępu do kursu: 67.00 zł
Jak niewielkim nakładem sił i środków można realizować wspaniałe lekcje z przedmiotów przyrodniczych? Zapraszamy nauczycieli klas 4-8 i szkół PP na kurs, na którym poznacie pomysły na biologię, geografię i przyrodę.