Plan W SAM RAZ – Praktyczny program wychowawczo-profilaktyczny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, program wychowawczo-profilaktyczny należy opracować na podstawie wyników corocznej diagnozy potrzeb rozwojowych uczniów. Jak zrobić to efektywnie i z korzyścią dla wszystkich – uczniów, nauczycieli i rodziców? Dowiesz się na kursie, na którym swoim doświadczeniem z praktyki podzieli się wieloletnia pedagożka. Zróbmy razem praktyczny i spójny plan, który będzie Wam służyć i który będziecie mieli chęć realizować.

Wcześniej w szkole tworzyło się osobno program profilaktyczny i wychowawczy. Sam program wychowawczo-profilaktyczny funkcjonuje jako taki w rzeczywistości szkolnej oficjalnie od 2017 roku. Jak sięgam pamięcią tworzył go zespół nauczycieli i …no właśnie, program powstał, był i już. Nie wszystkie szkoły robiły ewaluację i wyciągały z niej wnioski. Może obawiano się, że coś może wyjść nie tak, jak zakładały cele programu. A wtedy okaże się, że szkoła jest do niczego… Tymczasem prawda jest taka, że nie ma szkoły idealnej i każda ma swoje mocne, ale też i słabe strony, każda ma swoją specyfikę i w tym indywidualizmie placówki tkwi jej piękno.

Dlatego warto pochylić się nad tworzeniem programu wychowawczo-profilaktycznego po to, aby działać na rzecz szkoły, która będzie nie tylko rozwijać uczniów, ale też po prostu – być przestrzenią, w której chce się przebywać.

1. Bez podstawy nie ani rusz – podstawa prawna (nowości) i zasady tworzenia prawidłowego planu wychowawczo-profilaktycznego
  2. Od ogółu do szczegółu:
  • po co i komu program wychowawczo-profilaktyczny?
  • wizja i misja szkoły w odniesieniu do programu
  • wykorzystanie wniosków z ewaluacji, diagnozy i obserwacji do wybrania głównych celów programu
  • etapy tworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego
  • mniej znaczy więcej: czyli jak przygotować program, który będzie pomocnym planem, a nie obciążeniem?
  • plan wychowawczo-profilaktyczny jako okazja do realizacji kierunków polityki oświatowej
  • ewaluacja i wnioski
  1. Jak wprowadzić program w praktykę życia codziennego szkoły?
  2. Kufer z pomysłami – przykłady narzędzi do diagnozy oraz do ewaluacji

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “Plan W SAM RAZ – Praktyczny program wychowawczo-profilaktyczny”  pobierzesz:

TRENERKA Agnieszka Gierłowska

Pedagog, terapeuta pedagogiczny, oligo- i surdopedagog, trener oświaty. Na co dzień pracuje w Społecznej Szkole Podstawowej jako wycedyrektor, pedagog i specjalista. Prowadzi gabinet terapii pedagogicznej. Wykłada na studiach podyplomowych na kierunkach pedagogicznych , w tym w zakresie pedagogiki specjalnej, Prowadzi warsztaty i szkolenia dla rad pedagogicznych oraz rodziców (Szkoła dla Rodziców i Wychowawców). Prywatnie mama 3 dorosłych synów, w tym jeden z ADHD.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu pracy z uczniem z SPE i pomocy PP: