Nie mów nikomu, co się dzieje w domu! Pomoc uczniom z rodzin dysfunkcyjnych.

Agresywne zachowania dziecka, wycofanie, spóźnienia, przesiadywanie w szkole bardzo długo, kiepskie oceny pomomo potencjału. To tylko niektóre sypmtomy, które mogą świadczyć, że dziecko może być ofiarą przemocy domowej. Jak je poprawnie rozpoznać? Jakie są rodzaje przemocy domowej  i co się wtedy dzieje z naszymi uczniami?  Jak sobie radzić w tak trudnych dla nas sytuacjach? Jakie są obowiązki szkoły w takiej sytuacji?  Na te pytania odpowiemy w kursie.

Kurs jest elementem ścieżki edukacyjnej:

Tajemnica rodzinna jest bardzo silna i zobowiązuje często do bezwzględnego milczenia. Przebywając na co dzień z naszymi uczniami, podopiecznymi czy wychowankami często widzimy tylko „czubek góry lodowej” tego, co dzieje się w ich rodzinach. Zdarzają nam się agresywne zachowania dziecka, albo jego wycofanie. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego tak wcześnie przychodzi do szkoły lub/i dlaczego tak długo w niej jest? Zauważamy, że dziecko jest zdolne, ale…nie przekłada się to na oceny…i szukamy  przyczyn.

Jak rozpoznać symptomy przemocy, jakie są jej rodzaje i co się wtedy dzieje z naszymi uczniami?  Oraz  jak sobie radzić w tak trudnych dla nas sytuacjach? I czy mamy jakieś obowiązki,  które wynikają z naszych obserwacji czy wywiadu względem ucznia z rodziny dysfunkcyjnej…na te pytania odpowiemy w naszym kursie.

• Charakterystyka rodziny dysfunkcyjnej
  • Wpływ dysfunkcyjnego środowiska rodzinnego na funkcjonowanie dziecka w obrębie tejże rodziny i poza nią (m.in. w szkole, w środowisku rówieśniczym)
  • Podstawowe informacje na temat przemocy domowej (formy przemocy, oznaki zaniedbań, oznaki stosowania przemocy wobec dziecka, oznaki wykorzystywania seksualnego)
  • Dziecko jako świadek i/lub ofiara przemocy
  • Formy pomocy i zapobiegania zjawisku przemocy
  • Obowiązki prawne szkoły w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniów z rodzin dysfunkcyjnych
  • Sposób komunikacji nauczyciela z uczniem doświadczającym przemocy oraz jego rodziną

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “Nie mów nikomu, co się dzieje w domu! Pomoc uczniom z rodzin dysfunkcyjnych”  pobierzesz:

TRENERKA Agnieszka Gierłowska

Pedagog, terapeuta pedagogiczny, oligo- i surdopedagog, trener oświaty. Na co dzień pracuje w Społecznej Szkole Podstawowej jako wycedyrektor, pedagog i specjalista. Prowadzi gabinet terapii pedagogicznej. Wykłada na studiach podyplomowych na kierunkach pedagogicznych , w tym w zakresie pedagogiki specjalnej, Prowadzi warsztaty i szkolenia dla rad pedagogicznych oraz rodziców (Szkoła dla Rodziców i Wychowawców). Prywatnie mama 3 dorosłych synów, w tym jeden z ADHD.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary z zakresu pracy z uczniem z SPE i pomocy PP: