Doradztwo zawodowe dla osób dorosłych – szkolenie online
Na szkoleniu pokażemy jak szkolni doradcy zawodowi mogą wykorzystać swoją wiedzę w pracy z dorosłymi powracającymi na rynek pracy. Przedstawimy i przećwiczymy gotowe narzędzia…
Supermoc czy superprzeszkoda? Style pracy uczniów w szkole i podczas egzaminów
Zbliżający się czas egzaminów kieruje nierzadko uwagę nauczycieli na mało konstruktywne sposoby pracy uczniów. Analiza Transakcyjna nazywa je Sterownikami. Jak je zmienić w supermoce?
Zdolna bestia! Czyli wspólna nauka z uczniem zdolnym.
Opis kursu – Zdolna bestia! Czyli wspólna nauka z uczniem zdolnym. Przygotuj się na sukces i na porażkę i obydwu tych oszustów traktuj jednakowo…
Czym skorupka za młodu… Kompetencje kluczowe w przedszkolu
Opis kursu – Kompetencje kluczowe w przedszkolu: W dynamicznie zmieniającym się świecie podstawą staje się umiejętność przystosowania do zmian, które wymuszają konieczność podnoszenia kwalifikacji,…
ReputacJA online – pomysł na lekcję wychowawczą. Warsztat wychowawcy jutra
Opis cyklu pomysł na lekcję wychowawczą. Warsztat wychowawcy jutra Nauczyciele od lat zwracają uwagę na to, że szkoła w niewystarczającym stopniu przygotowuje uczniów na wyzwania,…
I kto to mówi? Komunikacja w oparciu o Stany Ja – transakcje
Co mówić do „małego buntownika”? Jak pobudzić Dorosłego, gdy uczeń „nie wie, czego nie wie?” Jak reagować na teksty „o podwójnym znaczeniu”? Jak reagować,…
Żywe srebro na lekcji – uczeń z ADHD i nadpobudliwością psychoruchową
Opis kursu – Żywe srebro na lekcji – uczeń z ADHD i nadpobudliwością psychoruchową Wchodzimy na lekcję i już w pierwszych minutach zwraca naszą…
Mowa nienawiści – pomysł na lekcję wychowawczą. Warsztat wychowawcy jutra
Nauczyciele od lat zwracają uwagę na to, że szkoła w niewystarczającym stopniu przygotowuje uczniów na wyzwania, jakie przed nimi staną w przyszłości. Podstawa programowa…
Wygrywająca edukacja – praktyka Analizy Transakcyjnej w szkole. Uczeń w 3 odsłonach – Stany Ja w AT
W myśl Analizy Transakcyjnej każdy z nas posiada 3 Stany Ja – Ja Rodzic, Ja Dorosły i Ja Dziecko. Stany Ja to jakby „odsłony…
Fake news? Sprawdzam! Edukacja w czasach dezinformacji
Cóż za cudowna sprawa – w końcu żyjemy w czasach, w których każdy ma dostęp do nielimitowanej ilości informacji, niezależnie od tego, gdzie mieszka…
Narzędziownik doradcy szkolnego. Moduły doradcze przy nauczaniu zdalnym i stacjonarnym
Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego jest bardzo obszerne – z założenia ich realizacja wymaga współpracy między wszystkimi nauczycielami. Liczba godzin lekcji z zakresu…
Próba zmiany nic nie zmienia – dialog motywujący w doradztwie szkolnym
Każdy doradca zawodowy mierzy się czasem z sytuacją, kiedy to trafia w pracy z uczniem na mur – doskonale wie, że jego nastoletni podopieczny…
Lekcja interpretacji praktycznej – czyli jak przełożyć opinie i orzeczenia PPP na praktykę nauczycielską
Jako nauczyciele, zarówno wychowawcy jaki i przedmiotowcy, spotykamy się coraz częściej w szkolnej rzeczywistości z opiniami i orzeczeniami wydanymi przez poradnie PPP. Zdajemy sobie…
W przyszłości będę… kim chcę! Doradztwo zawodowe dla klas 1-3 SP
Jak dorosnę będę…modelem, lekarką, youtuberem, astronautką lub kucharzem! Być może pomysły na przyszłość dzieci w wieku wczesnoszkolnym zmieniają się wraz z otaczającym nas światem,…
Lemoniada z cytryn – pandemia jako pozytywna okazja edukacyjna w pracy przedszkola
COVID-19 i nagła zmiana rzeczywistości wywołały szereg zmian w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest edukacja. Ale czy skutki tych zmian mają zabarwienie tylko…
Jak odróżnić zaburzenia nastroju, depresję od buntu i lenistwa. Wsparcie ucznia z zaburzeniami nastroju.
Coraz więcej dzieci i młodzieży choruje na depresję, w każdej szkole spotykamy już uczniów, którzy nie podejmują podstawowych aktywności życiowych, takich jak dbanie o…
Agresja i przemoc w szkole: profilaktyka i reagowanie
Współczesny świat niesie za sobą coraz więcej zagrożeń dla dzieci i młodzieży. Choć również w przeszłości pojawiały się problemy takie jak wybuchy agresji czy…
Czas na równość, lekcja z akceptacji. Jak wspierać osoby LGBT+ w szkole.
Podczas webinaru wyjaśnimy, kim są osoby LGBT+ i podyskutujemy o tym, jak możemy je aktywnie wspierać w codziennych interakcjach, także wtedy, jeśli doznają przemocy…
Reagowanie na agresję u dzieci młodszych
Trudnością, z jaką spotykają się często w swojej pracy nauczyciele przedszkoli oraz edukacji wczesnoszkolnej jest przejawiana przez dzieci agresja w stosunku do nauczyciela, innych…
Wsparcie w nauce zdalnej – samodzielny uczeń
Nauczyciele nierzadko zmagali się z sytuacją, w której mieli wrażenie, że uczniom nie chce się nic, że szkoła jest niepotrzebna, nudna, nieatrakcyjna w porównaniu…
Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów – osiem wyzwań w edukacji
Już w 2006 roku Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej wydali Zalecenie, w którym wyszczególnionych zostało 8 kompetencji kluczowych. Kluczowych, ponieważ są one potrzebne…
Cyberświat – Jak chronić? Do czego zachęcać?
W cyberświecie czeka na uczniów wiele zagrożeń. Zagrażające treści na stronach, możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnie groźnymi osobami, wszechobecny „hejt”, kradzież danych osobowych –…
Trudności (nie)typowe – gry psychologiczne w szkole i poza nią
– Proszę pani/ proszę pana nie wiem co mam zrobić, uczę się i uczę, ale nadal nic nie rozumiem…– A może poproś koleżankę, albo…
Razem czy osobno? Integracja klasy w edukacji tradycyjnej i zdalnej
Człowiek jako istota społeczna potrzebuje innych, aby przetrwać. Przynależność jest warunkiem zaspokajania potrzeb życiowych i rozwojowych. Stąd też w życie człowieka wpisane jest wszechobecne…
Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego krok po kroku
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego, każda szkoła opracowuje co rok program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego…