Witaj w gronie Nauczycieli Jutra!

To się liczy! Egzamin ósmoklasisty – jak przygotować uczniów? Część matematyczna

Kurs e-learningowy dla nauczycieli matematyki. Pokazujemy na nim zarówno bieżące wymagania egzaminacyjne, podstawę programową, jak i – przede wszystkim – metody. Matematyczne gry dydaktyczne, kruszenie zadań tekstowych, sposoby wizaulizacji danych oraz techniki sprzyjające kreatywności ucznia i nauczyciela. Zapisz się na kurs, dzięki któremu część matematyczna na egzaminie stanie się dla uczniów dużo bardziej przystępna.

Koszt rocznego dostępu do kursu: 65.00 

Po reformie systemu oświaty w 2017 roku wprowadzono nową formułę egzaminu kończącego ośmioklasową szkołę podstawową. Jak dalece jego założenia wpływają na sposób realizacji wymagań szczegółowych podstawy programowej z matematyki? Jakie zmiany w tych wymaganiach generuje rzeczywistość pandemiczna towarzysząca uczniom i nauczycielom od 2020 roku? Jak uczyć matematyki by zapewnić uczniom z 8 klas poczucie sukcesu egzaminacyjnego i właściwego startu na wybranej ścieżce edukacyjnej? Te i inne pytania stawiają sobie uczący matematyki w szkołach podstawowych. W trakcie spotkania spróbujemy znaleźć na nie odpowiedzi oraz sformułować rekomendacje.

Poziom umiejętności matematycznych ósmoklasistów określany corocznie przez CKE na podstawie wyników egzaminu, daje podstawy do stworzenia swoistego katalogu kompetencji, które należy wziąć „pod lupę” w procesie kształcenia matematycznego w szkole podstawowej (i nie tylko). Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • planowanie, stosowanie strategii, weryfikacja wyniku,
  • przewidywanie, stawianie pytań i hipotez,
  • myślenie indukcyjne,
  • wnioskowanie i argumentacja,
  • różnorakie podejście do problemu i wytrwałość, wszak wiele dróg prowadzi do celu,
  • umiejętność komunikowania i opisu swojego sposobu rozwiązania problemu.

W Jaki sposób je kształcić? Zapraszamy na kurs!

Celem spotkania jest zaproponowanie sposobów, narzędzi i metod służących zarówno realizacji podstawy programowej z matematyki, przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty, jak i kształceniu kompetencji kluczowych uczniów.

Organizacja kursu:

  • Część matematyczna – formuła egzaminu, rodzaje zadań i sposób ich oceniania. Dostosowania
  • Wymagania egzaminacyjne 2022
  • Informator o egzaminie ósmoklasisty. Aneks do informatora 2021/2022
  • Poziomy umiejętności ósmoklasistów – odniesienie do wymagań ogólnych podstawy programowej
  • Etapy rozwojowe uczniów – rozwój myślenia abstrakcyjnego
  • Zacznijmy od początku: docieranie do pojęć, nauka pojęć, operowanie pojęciami
  • Różne sposoby rozwiązywania tych samych zadań
  • Potencjał własnego doświadczenia. Gry dydaktyczne w edukacji matematycznej
  • Zrób rysunek! Zrób tabelkę!
  • Neverending story, czyli kruszenie zadań tekstowych
  • Kreatywność ucznia i nauczyciela. To trzeba ćwiczyć

Z Progresferą otrzymujesz Obszerne materiały w PDF

W każdym z naszych kursów zamieszczamy obszerne materiały przygotowane przez osobę prowadzącą szkolenie. W kursie “To się liczy! Egzamin ósmoklasisty – jak przygotować uczniów? Część matematyczna”  pobierzesz:

Na obrazku obok możesz zobaczyć dokładną listę materiałów zamieszczonych w kursie: 

Dlaczego warto nam zaufać? Opinie uczestników kursu:

TRENERKA Karolina Nowak

Nauczycielka matematyki w LO, wieloletnia doradczyni metodyczna, a obecnie edukatorka i właścicielka firmy edukacyjnej. Absolwentka UAM w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na kierunku Rachunkowość Finansowa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ekspertka komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych ds. awansu zawodowego nauczycieli. Egzaminatorka egzaminu maturalnego z matematyki. Ceni i stara się uwzględniać w pracy z młodzieżą zdobycze neurodydaktyki. Miłośniczka TIK-u ze szczególnym uwzględnieniem programu GeoGebra. Co jest najpiękniejsze w matematyce? Jej uporządkowanie i użyteczność. Starała się to udowadniać organizując przez wiele lat popularny konkurs „Matematyka w zastosowaniach”. Interesuje się metodami wczesnego nauczania matematyki. Szuka odpowiedzi na pytanie jak najlepiej zorganizować środowisko edukacyjne, by wykształcić u małych dzieci trwałe pozytywne skojarzenia z matematyką i utrzymać ich naturalną ciekawość poznawczą.

Spodobają Ci się także inne Szkolenia Kursy Webinary dla matematyków:

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#NauczycielomJutra #DlaSzkołyzPomysłem